بزرگوارى مالک اشتر

بزرگوارى مالک اشتر

مالک اشتر که از امراء ارتش اسلام و فرمانده سپاه على (ع ) بود روزى از بازار کوفه عبور می کرد. پیراهن کرباسى در برو عمامه اى از کرباس بر سر داشت . یک فرد عادى و بى ادب که او را نمى شناخت با مشاهده آن لباس کم ارزش ، مالک را حقیر و خوار شمرد و از روى اهانت پاره کلوخى را به وى زد. مالک اشتر این عمل موهن را نادیده گرفت و بدون خشم و ناراحتى ، راه خود را ادامه داد. بعضى که ناظر جریان بودند به آن مرد گفتند واى بر تو، آیا دانستى چه کسى را مورد اهانت قرار دادى ؟ جواب داد: نه . گفتند این مالک اشتر دوست صمیمى على علیه السلام است . مرد از شنیدن نام مالک بخود لرزید و از کرده خویش سخت پشیمان شد، نمیدانست چه کند. قدرى فکر کرد، سرانجام تصمیم گرفت هر چه زودتر خود را به مالک برساند و از وى عذر بخواهد، شاید بدین وسیله عمل نارواى خویش را جبران کند و از خطر مجازات رهائى یابد. در مسیرى که مالک رفته بود به راه افتاد تا او را در مسجد به حال نماز یافت . صبر کرد تا نمازش تمام شد، خود را روى پاهاى مالک افکند و آنها را مى بوسید. مالک سؤ ال کرد این چه کار است که مى کنى ؟ جواب داد از عمل بدى که کرده ام پوزش مى خواهم .

فقال لاباءس علیک فوالله مادخلت المسجد الا لاستغفرون لک .

مالک با گشاده روئى و محبت به وى فرمود: خوف و هراسى نداشته باش . بخدا قسم بمسجد نیامدم مگر آنکه از پیشگاه الهى براى تو طلب آمرزش ‍ نمایم .

منبع:مجموعه ورام ، جلد 1، صفحه 2

/ 4 نظر / 5 بازدید
علی اکبر

مهدی جان سلام داداش خسته نباشید اگه اجازه میدی شمارو در وبلاگم لینک کنم تا دیگرانم از این مطالب واقعا آموزندتون استفاده کنن منتظر جوابتونم یاحق

علی اکبر

مهدی جان سلام داداش خسته نباشید اگه اجازه میدی شمارو در وبلاگم لینک کنم تا دیگرانم از این مطالب واقعا آموزندتون استفاده کنن منتظر جوابتونم یاحق

سوسن

سلام . این عربها هم از همون اول چقدر وحشی بودن . آخه آدم به کسی که ژنده پوش باشه سنگ پرت می کنه!! ممنون که سر زدیو ممنون از کامنت زیبات . راستی شما با آقا رضا برادری؟

مهدی

از پست مالک اشترت برای وبم استفاده کردم