شمشیر در دوران‌های مختلف

شمشیر

  پرونده:Sword and scabbard from 7th Century Persia.jpg

 

یک شمشیر زرین تزئینی ایرانی مربوط به عهد ساسانیان

 پرونده:Espadon-Morges.jpg

 

یک دراز شمشیر سوئیسی مربوط به سده ۱۵ یا ۱۶ میلادی

 

شَمشیر یک سلاح سرد است که از یک تیغه بلند و لبه‌تیز و یک دسته تشکیل شده‌است. صورت فارسی میانهٔ آن هم به همین صورت (با یای مجهول) بوده‌است.

جنس شمشیر

در خاور قدیم برای ساخت شمشیر از سه نوع فلز به نام‌های نرم‌آهن (آهن نرم)، شاپورگان (آهن سخت) و پولاد آمیخته بهره می‌گرفتند.پولاد گوهردار که برای شمشیرسازی نیز استفاده می‌شد روهینا نام داشت. به ابزار ساخته‌شده از روهینا، روهنی می‌گویند.(لغتنامه دهخدا، سر واژه روهینا.)

نمونه شعر از مسعود سعد سلمان:

               نعل اسبان شد آنچه نرم‌آهن

                                                           تیغ شاهان شد آنچه روهیناست

انواع شمشیرهای خاورمیانه قدیم

 • شمشیر فارسی
 • شمشیر خراسانی
 • شمشیر سلمانی
 • شمشیر عراقی
 • شمشیر هندی
 • شمشیر منصوران
 • شمشیر یمنی
 • شمشیر سلیمانی
 • شمشیر دمشقی

ژاپن:

 پرونده:Antique Japanese katana.JPG

کاتانا مربوط به سده ۱۶ یا ۱۷اُمی باسایا

شمشیر دمشقی

وقتی نام شمشیر عربی به گوش می رسد ناخودآگاه نام شمشیر دمشقی به زبان می‌آید چرا که بسیاری از نام آوران و قهرمانان عرب با این شمشیر توانسته‌اند فتوحات بسیاری به همراه آورند. شمشیر در نزد اعراب وسیله زیبایی و تزیین نیست بلکه وسیله‌ای است برای جنگ و نشان افتخار و عزت و شرافت با این حال تا جایی که ممکن بوده جدا از محکم ساختن شمشیرها بر زیبایی هنری آن نیز دقت شده است.

شمشیر عربی به چهار نوع تقسیم می‌شود:

 1. نصل (نیزه‌دار)
 2. مقبض (دسته‌دار)
 3. غمد (غلاف‌دار)
 4. حمائل.

اعراب نسب شمشیرهای نصل را به هند می‌رسانند که توسط غربی ها به دمشق رسیده است. این شمشیر از فولاد آب دیده به دو شکل فولاد سخت و فولاد نرم ساخته می‌شود. رنگش نیز سیاه است و انواع مختلف دارد:

‌أ.         سیاه روشن

‌ب.     سیاه خراسانی

‌ج.      سیاه شامی

اسلحه سازان عرب و فارس و روم همواره در طول تاریخ بر این باور بوده اند که در پس ساخت شمشیر دمشقی رازی است و همیشه سعی می‌کردند با تقلید از این شمشیر شمشیرهای خوبی بسازند. اسلوب و نحوه ساخت شمشیر دمشقی تنها از پدر به پسر منتقل می شد و به همین دلیل سال‌های سال، ساخت این نوع شمشیر از عجایب به شمار می رود. فیاض سلیمان السیوفی ۴۳ ساله و یکی از مشهورترین سازندگان شمشیر دمشقی که از اجداد خود ساخت این نوع شمشیر را یاد گرفته می گوید: خانواده ما همیشه شمشیر دمشقی را از طلا و مس می ساخته و طریقه ساخت شمشیر را تنها به فرزندان خود می آموخته است تا شکل همگانی پیدا نکند. وی پسری هشت ساله دارد. می‌گوید: نمی‌دانم که دوست داشته باشد این هنر خانوادگی را بیاموزد به همین دلیل سعی دارم شمشیر سازی را به برادرم یاد بدهم. وی می‌افزاید: شمشیر دمشقی شمشیر فرماندهان و امراء بوده و به همین برندگی و استحکامی که داشت از شهرت ویژه ای برخوردار بود. قیمت هر شمشیر دمشقی بیش از ۳۰۰ هزار لیره سوری (۶ هزار دلار) است.


در مجله علمی نیچر به نقل از دانشمندان آلمانی بیان شده است که شمشیرهای معروف دمشقی که در جنگهای صلیبی توسط مسلمانان مورد استفاده قرار می‌گرفته است حاوی رشته هایی از نانو لوله‌های کربنی است که مسبب استحکام بالای آن بوده است.

 منبع

http://fa.wikipedia.org

/ 5 نظر / 68 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم سالروز عروج اسوه ی صبر حضرت زینب کبری سلام الله علیها را حضورتان تسلیت عرض می نمایم

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] ✿ اللًّهُـ‗__‗ـمَ صَّـ‗__‗ـلِ عَـ‗__‗ـلَى مُحَمَّـ‗__‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗__‗ـَد و عَجِّـ‗__‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗__‗ـم ✿ سلام علیکم[لبخند] حضرت امام صادق عليه السلام فرمودند: هـر كـس كه بـودن در شمار ياران قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف او را شادمان سازد بايد به انتظار باشـد و بايـد با پرهيزكارى و اخلاق نيكـو رفتار كنـد. پس اگـر اجلـش فـرا رسـد و امام قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف پـس از درگذشت او قيام كنـد, بهره او از پاداش بـرابـر با پاداش كسـى است كه آن حضرت را درك كرده باشـد. پـس بكـوشيد و منتظر باشيد گـوارا بـاد شمـا را اى گـروه بخشـوده.[گل]

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[قلب] سلام علیکم[لبخند] حضرت امام حسن عـسـكـرى عليه السلام در پاسخ به پرسش ازحجت و امام بعد از ايشان فرمودند: فرزندم محمد(عج) , اوست امام و حجت پس از من، هر كه بميرد و او را نشناسد به مرگ جاهلى مرده است. بدانيد كه او را غـيـبـتى است كه جاهلان درباره ی آن سرگشته شوند و باطل گرايان به نابودى افتند. كسانى كه (بـراى ظهور او) زمان تعيين كنند دروغ گويند، پس از آن غيبت ظهور مى كند، گويى پرچم هاى سفيد را مى بينم كه در نجف و كوفه برفراز سر او در اهتزازند.[گل]