آداب مطالعه

آداب مطالعه

1 . در مطالعه و بررسی‌هاى علمى خود به همان مقدار اکتفا کنید که قدرت درک و فهم و توانایى برداشت آنها را دارید و ذهن و هوشتان بدان‌ها تمایل دارد.

2 . در قرائت کتب و یا فراگرفتن علوم کار و کوشش خود را ناتمام نگذارید.

3 . دانش را نمى‌توان مستقلا و بدون استفاده از استاد، از میان کتب و نوشته‌ها جستجو کرد.

4 . باید اوقات و فرصت‌هاى شبانه‌روزى را براى تحصیلات و فرآورده هاى علمى، تقسیم‌بندى کرد; زیرا این کار موجب برکت و ازدیاد فرصت‌هاى تحصیلى مى‌شود.

5 . براى مطالعه اتاق یا مکان خاصى را انتخاب کنید که داراى نور و هواى مناسب باشد. نیز لازم است مکان مطالعه ثابت باشد تا موجب آمادگى ذهنى بیشترى براى مطالعه شود. اگر همه مطالعات خود را در یک مکان معین انجام بدهید محیط آشناى آن اتاق یا آن مکان خاص موجب مى‌شود که در حین مطالعه تمرکز حواس بیشترى داشته باشید.

6 . سعى کنید مطالعه همراه با خلاصه‌نویسى باشد. البته نوشتن باید بعد از فهم باشد. اگر انسان مطلبى را نفهمیده بنویسد سودى از آن نخواهد برد. آنچه مهم است فهم است و اگر به صورت صحیح باشد مى‌تواند زمینه برداشتها و دریافتهاى جدید علمى گردد.

7 . با یاد و نام خداوند متعال شروع کردن و از خدا کمک خواستن یکى از عوامل موفقیت و برکت مطالعه است. مناسب است قبل از آغاز مطالعه دعاى مطالعه خوانده شود:

اللهمّ أَخرِجْنى مِن ظُلُمات الْوَهم، و أکرِمنى بِنُورِ الْفَهْم، اللهُمَّ افتَح عَلَینا أبوابَ رَحْمَتک، و انْشُر عَلَیْنا خَزائنَ عُلُومِک، بِرَحْمَتِک یا اَرْحَمَ الرّاحمین.( . مفاتیح الجنان ص 490، باقیات صالحات، باب ششم)

8 . در حال مطالعه با وضو باشید.

9 . مطالعه در حال سیرى سودى ندارد، زیرا در این حال خواب و چرت انسان را دربرگرفته، به او اجازه نمى‌دهد که حواس خود را روى مطالب متمرکز کند. نیز در حال گرسنگى، غروب آفتاب، نور کم، خشم، ترس، عجله، نوشیدن، خوردن، نگاه به تلویزیون باید از مطالعه خوددارى کرد.

10 . درست نشستن پشت میز و با کمر صاف و راست در حالت مطالعه سبب مى‌شود انسان براحتى بتواند به مطالعه بپردازد.

11 . باید کتاب به گونه اى در مقابل چشم قرار گیرد که براى دیدن آن به زحمت نیفتیم. باید فاصله لازم و درست میان چشم و کتاب رعایت شود.

12 . نباید در مدّت زیادى پیوسته مطالعه کرد تا چشم خسته شود و توانایى خود را از دست بدهد. براى جلوگیرى از خستگى چشم بهتر است پس از هر 40 دقیقه مطالعه، استراحت مختصرى نمود و سپس ادامه داد.

13 . مطالعه باید تدریجى باشد، ابتدا مطالعه کتب و موضوعات آسان آغاز شود تا پس از آمادگى ذهن بتوان به مطالعه موضوعات سخت تر پرداخت.

14 . از پراکنده‌خوانى و بى‌نظمى در مطالعه پرهیز کنید.

15 . تکرار مطالعه باعث مى‌شود تا معلومات در ذهن آدمى راسخ شود و باقى بماند.

16 . ایجاد تنوع در بین مطالعه لازم، و مناسب است موضوعات مطالعه متنوع انتخاب شود. زیرا موضوعات یکسان موجب خستگى مى‌شود.

17 . چیزهایى را که مانع تمرکز حواس مى‌شود باید از جلو چشم دور کرد.

18 . مطالعه باید همراه اندیشه باشد و مطالعه بدون تفکر مانند بلعیدن خوراک بدون جویدن است.

19 . آنان که با عینک مطالعه مى‌کنند مناسب است سالى یک بار نمره چشم خود را به وسیله پزشک متخصص کنترل کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید