گرامی داشتن خانواده

رسول اکرم صلى الله علیه و آله :

«خَیرُکُم خَیرُکُم لأَهلِهِ و َأَنَا خَیرُکُم لأَهلى ما أَکرَمَ النِّساءَ إلاّ کَریمٌ

و َلا أَهانَهُنَّ إلاّ لَئیمٌ؛»

بهترین شما کسى است که براى خانواده اش بهتر باشد، و من از همه شما براى خانواده ام بهترم، زنان را گرامى نمى دارد، مگر انسان بزرگوار و به آنان اهانت نمى کند مگر شخص پَست و بى مقدار.

نهج الفصاحه ص472 ح 1520

خانواده مگر چیست که رسول خدا(ص) بعد از این همه انبیاء آمده و سفارش به گرامی داشتن آن می کند! و اصلا راه های گرامی داشتن آن چگونه است که ایشان خود را بهترین عامل بدان میداند؟

* خانواده در لغت:

فرهنگ فارسی معین: «مجموعة افراد دارای پیوند سببی یا نسبی که در زیر یک سقف زندگی می کنند.»

لغت نامه دهخدا: «یگانه سازمان اجتماعی که بادوام و همگانی است و از دیرباز در زندگی بشرهای ماقبل تاریخ وجود داشته و حتی قبل از عبادتگاه و دولت و هر سازمانی که برای تمرکز فعالیت آدمی بوجود آمده است خانواده میباشد.»

در لغت نامه ها بیانهای مختلف و زیبایی آمده است که جای پرداختن بدان نمی باشد و لی باید گفت: اساس هر مجموعه، سازمان، دولتی را خانواده باید دانست که در صورت بقای آن، گروه پا برجاست و به کمال می رسد و در صورت عدم بقای آن، چیزی جز سرافکندگی و نابودی نخواهد داشت.

حال باید دید این کوچکترین عضو جامعه، که خانواده نامیده می شود و از اعضایی به نامهای پدر، مادر، خواهر، برادر و مانند اینها تشکیل شده است را چگونه می توان گرامی داشت و حفظ کرد تا انسان به کمال فردی و اجتماعی واقعی خود دست یابد. پس بر آن شدیم تا در اطراف کلام نورانی رسول خدا(ص)  تفحص و تاملی کنیم و دست نوشته مختصری را در بندهای ذیل تقدیم کنیم.

1. مراقب صحبت هایمان باشیم.

2. نظم و ثبات در زندگی را فراهم کنیم.

3. برگزاری گفتگوهای خانوادگی در طول روز و غیره...

4. بیان احساس دوست داشتن و عشق ورزیدن به دیگران و خصوصا خانواده

5. داشتن برنامه های گروهی و خانوادگی سالم

6. بررسی نحوه برخورد با مشکلات زندگی

7.اختصاص زمانی فقط برای گروه های خاص؛

(ادامه دارد)موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیامبران و ائمه (علیهم اسلام) , احادیث , اخلاق و تربیت , خانواده
[ ۱۳٩٥/۱٠/٢٤ ] [ ٩:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]