بزرگوارى مالک اشتر

بزرگوارى مالک اشتر

مالک اشتر که از امراء ارتش اسلام و فرمانده سپاه على (ع ) بود روزى از بازار کوفه عبور می کرد. پیراهن کرباسى در برو عمامه اى از کرباس بر سر داشت . یک فرد عادى و بى ادب که او را نمى شناخت با مشاهده آن لباس کم ارزش ، مالک را حقیر و خوار شمرد و از روى اهانت پاره کلوخى را به وى زد. مالک اشتر این عمل موهن را نادیده گرفت و بدون خشم و ناراحتى ، راه خود را ادامه داد. بعضى که ناظر جریان بودند به آن مرد گفتند واى بر تو، آیا دانستى چه کسى را مورد اهانت قرار دادى ؟ جواب داد: نه . گفتند این مالک اشتر دوست صمیمى على علیه السلام است . مرد از شنیدن نام مالک بخود لرزید و از کرده خویش سخت پشیمان شد، نمیدانست چه کند. قدرى فکر کرد، سرانجام تصمیم گرفت هر چه زودتر خود را به مالک برساند و از وى عذر بخواهد، شاید بدین وسیله عمل نارواى خویش را جبران کند و از خطر مجازات رهائى یابد. در مسیرى که مالک رفته بود به راه افتاد تا او را در مسجد به حال نماز یافت . صبر کرد تا نمازش تمام شد، خود را روى پاهاى مالک افکند و آنها را مى بوسید. مالک سؤ ال کرد این چه کار است که مى کنى ؟ جواب داد از عمل بدى که کرده ام پوزش مى خواهم .

فقال لاباءس علیک فوالله مادخلت المسجد الا لاستغفرون لک .

مالک با گشاده روئى و محبت به وى فرمود: خوف و هراسى نداشته باش . بخدا قسم بمسجد نیامدم مگر آنکه از پیشگاه الهى براى تو طلب آمرزش ‍ نمایم .

منبع:مجموعه ورام ، جلد 1، صفحه 2موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیامبران و ائمه (علیهم اسلام) , مالک اشتر , خوش رویی
[ ۱۳٩۱/۱/۳٠ ] [ ۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

بهلول و ابوحنیفه

بهلول و ابوحنیفه

روزى بهلول از مجلس درس ابوحنیفه گذر مى کرد او را مشغول تدریس دید و شنید که ابوحنیفه مى گفت حضرت صادق علیه السلام مطالبى میگوید که من آنها را نمى پسندم اول آنکه شیطان در آتش جهنم معذب خواهد شد در صورتیکه شیطان از آتش خلق شده و چگونه ممکن است بواسطه آتش ‍ عذاب شود دوم آنکه خدا را نمى توان دید و حال اینکه خداوند موجود است و چیزیکه هستى و وجود داشت چگونه ممکن است دیده نشود سوم آنکه فاعل و بجا آورنده اعمال خود بنى آدمند در صورتیکه اعمال بندگان بموجب شواهد از جانب خداست نه از ناحیه بندگان بهلول همینکه این کلمات را شنید کلوخى برداشت و بسوى ابوحنیفه پرت کرده و گریخت اتفاقا کلوخ بر پیشانى ابوحنیفه رسید و پیشانیش را کوفته و آزرده نمود ابوحنیفه و شاگردانش از عقب بهلول رفتند و او را گرفته پیش خلیفه بردند بهلول پرسید از طرف من بشما چه ستمى شده است ؟ ابوحنیفه گفت کلوخى که پرت کردى سرم را آزرده است بهلول پرسید آیا میتوانى آن درد را نشان بدهى ابوحنیفه جواب داد مگر درد را مى توان نشان داد بهلول گفت اگر بحقیقت دردى در سر تو موجود است چرا از نشان دادن آن عاجزى و آیا تو خود نمى گفتى هر چه هستى دارد قابل دیدن است و از نظر دیگر مگر تو از خاک آفریده نشده اى و عقیده ندارى که هیچ چیز بهم جنس خود عذاب نمى شود و آزرده نمى گردد آن کلوخ هم از خاک بود پس بنا بعقیده تو من ترا نیازرده ام از اینها گذشته مگر تو در مسجد نمیگفتى هر چه از بندگان صادر شود در حقیقت فاعل خداوند است و بنده را تقصیر نیست پس از این کلوخ هم از طرف خداوند بر سر تو وارد شده و مرا تقصیرى نیست .

ابوحنیفه فهمید که بهلول با یک کلوخ سه غلط و اشتباه او را فاش کرد در این هنگام هارون الرشید خندید و او را مرخص نمود.

منبع:روضات الجنات و شجره طوبىموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ۱۳٩۱/۱/٢٩ ] [ ۱:٤٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

دنیاى شگفت انگیز آفریده ها

دنیاى شگفت انگیز آفریده ها

سیّاحى از جنگلى میگذشت چشمش بگنجشکى افتاد که بر روى درختى نشسته و با وضعیکه اضطراب و وحشت از آن آشکار بود صداهاى پى درپى مى داد آشفتگى گنجشک توجّه سیاح را بخود جلب نمود و دقت کرده دید در هر چند ثانیه آن حیوان حرکت مینماید و بر گرد درخت دیگرى میپرد در این هنگام مشاهده کرد مار سیاهى از همان درخت در حال بالا رفتن است و در آن درخت لانه گنجشک است فهمید این مار قصد آشیانه و بچه هاى گنجشک را کرده در این بین دید گنجشک یک نوع برگ مخصوص با عجله تمام میچیند و بر گرد لانه خود قرار مى دهد.

 همینکه اطراف آشیانه را پر از برگ نمود آنگاه بر روى شاخه اى نشسته منتظر نتیجه بود. مار بالا آمد و بسوى آشیانه رسید وقتى که بوى برگها بمشامش خورد با شتاب زیاد بازگشت نموده از درخت بزیر آمد سیّاح دانست که آن برگها براى مار سم کشنده اى بوده و خداوند عزیز گنجشک را براى حفظ از دشمن بآنها راهنمائى کرده و مکتبى از مافوق طبیعت متکفل آموزش و پرورش این جاندارنست .

منبع: مدارج القرائةموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خداشناسى
[ ۱۳٩۱/۱/٢٧ ] [ ٧:٠٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

چهره درخشان قمر بنی هاشم 3جلدی

کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم حضرت عباس علیه السلام نوشته علی ربانی خلخالی کتابی سه جلدی پیرامون شخصیت والا مقام و بی بدیل حضرت عباس علیه السلام است .جلد اول شامل : آشنایی با پدر و مادر و خاندان قمر بنی هاشم علیه السلام، زندگی نامه حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام، کرامات قمر بنی هاشم علیه السلام، جلد دوم شامل: آشنایی با جد، جده ، پدر و مادر قمر بنی هاشم، فرزندان حضرت و امامزادگان از نسل آن حضرت در ایران، اماکن متبرکه و موسسات مذهبی و خدماتی مربوط، ناگفته ها درباره قمر بنی هاشم علیه السلام، کرامات قمر بنی هاشم علیه السلام، جلد سوم شامل : فضایل حضرت علی علیه السلام پدر قمر بنی هاشم علیه السلام، نمونه ای از معجزات امیرالمومنین علی علیه السلام، گلچینی از فراموش شده های تاریخ، وظایف و مسئولیت ها، سیادت حضرت ابالفضل العباس علیه السلام، آب، سقایت و سقا خانه ها، قدم گاه ها و بقعه ها، کرامات قمر بنی هاشم. قسمت اول جلد یکم ، قسمت دوم جلد دوم، قسمت سوم جلد سوم کتاب است و با فرمت jar قابل استفاده در اکثر گوشی های تلفن همراه است.

حجم فایل :1.92 MB                                 به صورت رایگان

                    موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دانلود
[ ۱۳٩۱/۱/٢٦ ] [ ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

دانستنی های جوانان 1و2

نرم افزار دانستنی های جوانان مطالب مفید و ارزنده ای را در بر دارد که هر جوانی باید در این زمینه ها اطلاعات کافی را داشته باشند دانستنی های جوانان 1 شامل: احکام جوانان، چه شماره‏ای هستم، ضمیمه، پاسخامه احکام، علی‏اکبر علیه السلام الگوی جوانان، تربیت جوان از دیدگاه معصومین (ع)، اوصاف جوان، ارتباط با جوان، مسئولیت دولت و جامعه در برابر ازدواج جوانان،جوانان و هویت مجازی، 11 شعبان ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان، جوان و قرآن، ویژگیهای جوانی و شیوه های بهره مندی صحیح از آن، مسائل و مشکلات جوانان در یک نگاه، آیا کسی بر رنج های جوانان می گرید؟، چشمه های شور و شادی، روز جوان، جوان و آسیب ها، جوان دیروز، جوان امروز، ویژگیهای جوان عاشورایی، کتابشناسی جوان است و دانستنی های جوانان2 شامل: آموزش های دوران جوانی، جوان، جهاد و شهادت طلبی، جوان، مذهب و عصر ارتباطات، جوان در اندیشه استاد مطهری، جوان و اعتیاد، جوان و مسائل اجتماعی، جوان و اخلاق، جوان و ارتباط با خدا، جوان و ازدواج، جوان و الگو ها، جوان و انحراف جنسی، جوان و تکنولوژی، جوان و تهاجم فرهنگی، جوان و دوران جوانی، جوان و دوست یابی، جوان و عرصه پژوهش، جوان و علم جویی، جوان و فرهنگ سازندگی، جوان و کتاب خوانی، جوان و مدیریت فرهنگی ، جوان و مسجد، جوان و مبحث روشنفکری، جوان و هنر دینی، جوان و آیین های مذهبی، جوان و ارتباط با والدین، جوان و رفتار اجتماعی، جوان و سیاست، جوان و فراغت، جوان و امنیت اجتماعی، جوان و خلاقیت و تجربه، سرمایه های جوانی، سیمای جوان، عومال موثر در تربیت جوان، مسئولیت های جوان، نقش جوان در کاهش آسیب های اجتماعی، نقش مذهب در تعالی جوان، نیاز های شخصی و فکری جوان، جوان و تفریحات ناسالم، ویژگی های جوان، جوان و بلوغ است. قسمت اول دانستنی های جوانان1 و قسمت دوم دانستنی های جوانان 2 است.

حجم فایل :2.82 MB                                 به صورت رایگان

                                            موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دانلود
[ ۱۳٩۱/۱/٢٦ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

خواص آب نیسان و سوره‌های مربوط به آن

خواص آب نیسان و سوره‌های مربوط به آن

سوره ها و دعاها از این قرار است:
1ـ سوره حمد. 2ـ آیة الکرسى. 3ـ قل یا أیّها الکافرون. 4ـ سبّح اسم ربّک الاعلى. 5ـ قل اعوذ برب الفلق. 6ـ قل اعوذ بربّ النّاس. 7ـ قل هو اللّه احد، هر کدام را هفتاد مرتبه مى خوانى.
همچنین ذکرهاى:
1ـ لا اله الاّ اللّه. 2ـ اللّه اکبر. 3ـ اللّهم صلّ على محمّد و آل محمّد. 4ـ سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الاّ اللّه و اللّه اکبر هر کدام را هفتاد مرتبه.(1)


مرحوم «علاّمه مجلسى» مى گوید: آب باران به طور کلّى مبارک و نافع است، همان گونه که در حدیث معتبرى از امیرمؤمنان(علیه السلام) نقل شده است که فرمود: آبى را که از آسمان فرود مى آید بیاشامید که بدنها را پاک مى سازد و دردها را دفع مى کند، قرآن مجید مى فرماید: «(وَ یُنَزِّلُ عَلَیْکُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً لِیُطَهِّرَکُمْ بِهِ وَ یُذْهِبَ عَنْکُمْ رِجْزَ الشَّیْطانِ وَ لِیَرْبِطَ عَلى قُلُوبِکُمْ وَ یُثَبِّتَ بِهِ الاْقْدامَ); و آبى از آسمان برایتان فرستاد، تا شما را با آن پاک کند; و پلیدى شیطان را از شما دور سازد; و دلهایتان را محکم، و گامها را با آن استوار دارد».(2)
«علاّمه مجلسى» در ادامه مى گوید: در عمل مربوط به آب نیسان بهتر آن است که اگر به صورت دسته جمعى مى خوانند، هر یک از افراد، مجموع آن سوره ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخوانند (یعنى مى توانند آن را میان خود تقسیم نمایند و هر کدام سوره اى را هفتاد بار بخواند ولى بهتر است هر یک از آنها، مجموع آن سوره ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخواند).(3)

----------------------------------------------------------------------------
1. زاد المعاد، صفحه 534.
2. سوره انفال، آیه 11.
3. زادالمعاد، صفحه 534 و 535 (با تلخیص)

 منبع مطلب: پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)

http://www.hakimirani.comموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پزشکی و سلامت
[ ۱۳٩۱/۱/٢٦ ] [ ٩:٢٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

خواص آب نیسان

در باره ماه نیسان و آب نیسان

بیست وسه روز که از نوروز بگذرد داخل ماه نیسان است و ماه نیسان سی روز است از حضرت جعفر بن محمد صادق ع منقول است : روایت شده از ابن عباس که روزی حضرت رسول صلی الله علیه و اله وسلم فرمود که یا علی میخواهم ترا چیزی بیاموزم که جبرئیل مرا خبر داده چنانچه محتاج به اطباء نباشی؟ حضرت امیر المومنین عرض کردند که بیان فرمائید

حضرت رسول ص فرمود: یا علی آب نیسان را قبل از آنکه بر زمین برسد در ظرف پاکی بگیر و بر آن آب ایه الکرسی و قل هو الله احد و معوذتین ( قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس) و قل یا ایها الکافرون و سوره انا انزلناه و سوره یسبح اسم و لا اله الا الله والله اکبرو این صلواه را بخوان اللهم صل علی محمد و ال محمد الاوصیاء المرضیین فصل صلواتُک وَبا رِک عَلَیهِم افضل برکاتک الصواة والسلام علیه و علیهم و علی ارواحهم و اجسادهم و رحمة الله و برکاة و سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله والله اکبرو هر یکی از انها که گفته شد هر کدام را هفتاد مرتبه بخوان و بر آن آب بدمید و ار آن آب هفت روز پی در پی صبح ناشتا بخورید و در وقت ناهار و وقت شام بخورید هر مرضی که در بدن باشد در رگ و استخوان بر طرف کند وهر کس را که فرزندی نشود این آب را بخورد فرزند بوجود آید هر چند پیر و عقیم باشد و اگر کسی علیل باشد چون از این آب بخورد حرکت در او پیدا شود و اگر زنی پسر یا دختر بخواهد بخواهد به این نیت بخورد مرادش حاصل شود و خوردن این آب سردرد و صداع را بر طرف کند و اگر در چشم چکاند و چشم با ان بشوید و قدری هم بخورد درد چشم زائل گردد و دهان را خوشبو کند بیخ دندان را محکم گرداند و لعاب بیخ دندان را بر طرف کند از بواسیر ایمن گرداند از آزار فلج و درد پشت و پهلو و کرم معده و خارش بدن و آبله و دیوانگی ایمن گرداند از پیسی و خوره و کری و لالی و لکنت زبان ایمن گردد از وسوسه شیطان و دیو و پری ایمن شود و حضرت رسول ص فرمودند علاوه بر اینها که گفته شد منافع بسیار دارد دل را پر نور گرداند الهام و حکمتها بر زبان او جاری گرداند که غیر او از این مرتبه نباشد و خدا بفرست بر او هزار رحمت و بیرون برد از دل غش و خیانت و حسد و تکبر و تعدی و بخل و غضب و عداوت . و جمیع منسوبان او را دوست دارند و در وقت خوردن قدری از تربت امام حسین ع در آب اندازد و دو نوبت انا انزلناه بخواند و بعد این دعا را بخواند : بسم الله الرحمن الرحیم اللهم انی اسئلک بحق الملک الذی اخذتها و اسئلک بحق النبی الذی قبضتها و اسئلک بحق الوصی الذی حل فیها ان تجعلها شفاء من کل زاء و امانا من کل خوف و حفظها من کل سوء برحمتک یا ارحم الراحمین الهی بحق الحسین و اخیه و جده و ابیه و امه و بنیه و شیعته و موالیه و زواره و مجاوره و قبره و ساکنه الهی حاجاتنا کثیر و اعمالنا قلیل و انت اعلم بصیر رب انی مسنی الضر و انت ارحم الراحمین و صلی الله علی علی محمد و اله الطاهرین .

منبع:موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پزشکی و سلامت
[ ۱۳٩۱/۱/٢٦ ] [ ٩:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

فضیلت و ثواب بسم الله بر سر سفره

فضیلت و ثواب بسم الله بر سر سفره

حضرت رسول اکرم(ص) فرمود: هیچ مردى جمع نمى کند اهل و عیالش را و سفره را پهن نمى کند که در اول آن بسم الله و در آخرش الحمدالله بگوید و سفره را جمع کند مگر اینکه خدا او را بیامرزد. (یعنى هر که اول سفره بسم الله و در آخرش الحمدالله بگوید خداوند گناهان او را ببخشد و بیامرزد).

 منبع:گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز (بخشى از کتاب )

تالیف : حاج شیخ مرتضى احمدیانموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اذکار و ادعیه , پیامبران و ائمه (علیهم اسلام)
[ ۱۳٩۱/۱/٢۳ ] [ ۱:٤٩ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

خواص و فائده بسم الله بر سر سفره

خواص و فائده بسم الله بر سر سفره

حضرت رسول(ص) به حضرت على علیه السلام فرمود: یا على وقتى غذا خوردى بگو بسم الله و وقتى از غذا خوردن فارغ شدى بگو الحمدلله ، زیرا دو فرشته (موکل ) تو پیوسته براى تو حسنه و ثواب مى نویسند تا وقتى که آن غذا هضم شود.

 

منبع:گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز (بخشى از کتاب )

تالیف : حاج شیخ مرتضى احمدیانموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اذکار و ادعیه , پیامبران و ائمه (علیهم اسلام)
[ ۱۳٩۱/۱/٢٢ ] [ ۱:٥٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

سبب توبه بشر حافى(فضیلت و ثواب بسم الله)

سبب توبه بشر حافى

و اینکه بشر حافى از خوردن عرق و شراب و ساز و آواز و معصیت توبه کرد و با زهد و تقوا به آن مقامات رسید سببش این بود که در راه قطعه (کاغذى ) را دید که در آن نوشته شده بود بسم الله الرحمن الرحیم و زیر پاى مردم افتاده بود پس آن را برداشت و با پولهائى که همراه داشت عطر خرید و آن کاغذ را پاک و معطر کرد و در وسط سوراخ دیوارى گذاشت پس در خواب دید که گوینده اى به او مى گوید: اى بشر، اسم مرا پاک و پاکیزه کردى ، من هم قطعا نام تو را در دنیا و آخرت پاک و پاکیزه گردانم ، پس چون صبح شد، توبه کرد.

منبع:گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز (بخشى از کتاب )

تالیف : حاج شیخ مرتضى احمدیانموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اذکار و ادعیه
[ ۱۳٩۱/۱/۱٩ ] [ ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]

فضلیت بسم الله و ثواب عظیم آن

فضلیت بسم الله و ثواب عظیم آن

از حضرت رسول (ص ) نقل است که فرمود: کسیکه کاغذى را که بسم الله در آن نوشته براى احترام به پروردگار، از مصدقین و تصدیق کنندگان به حساب مى آید، و عذاب از پدر و مادرش تخفیف داده مى شود اگر چه مشرک باشند.

و فرمود: کسى که در اول وضویش بسم الله بگوید جمیع بدانش طاهر شود و از این وضو تا وضوى بعدى کفاره گناهانش مى گردد، و کسى که بسم الله نگوید بدنش (از گناهان ) پاک نشده مگر همانجا که آب به آن رسیده است .

 

منبع:گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز (بخشى از کتاب )

تالیف : حاج شیخ مرتضى احمدیانموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ ۱۳٩۱/۱/۱٦ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی قاسمیان ]